SKSSGW
Od 1999 roku Na terenie gminy Widawa działa Stowarzyszenie Społeczno
Kulturalne Sołtysów Gminy Widawa.
Głównym inicjatorem jego powstania był Pan Edward Mroziński - sołtys wsi
Rogóźno - który od powstania Stowarzyszenia, aż do śmierci w 2011 roku pełnił funkcję jego Prezesa.
Stowarzyszenie tworzą głównie sołtysi Gminy Widawa.
W skład Zarządu wchodzą:
Urszula Olejniczak - Prezes
Piotr Chojnacki - wiceprezes
Mariola Majczak - sekretarz
Urszula Janus - skarbnik
Ireneusz Płóciennik - członek
Stowarzyszenie zajmuje się m.in. :
- promocją sołeckich inicjatyw kulturalnych, gospodarczych, ekologicznych jako zasadniczego środka poprawiania efektywności działań sołtysów i gospodarki sołeckiej,
- doskonaleniem współdziałania sołtysów z władzami gminnymi oraz organizacjami społeczno-politycznymi, kulturalnymi i gospodarczymi,
- wspieraniem przedsiębiorczości i wyzwalaniem inicjatyw społecznych na terenach wiejskich.
Numer konta Organizacji Pożytku Publicznego z terenu Gminy Widawa
24‑01‑2005 11:58:29
Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne Sołtysów Gminy Widawa posiadające status Organizacji Pożytku Publicznego podaje numer konta na które można dokonywać odpisu od podatku:
LBS Zduńska Wola o/Widawa 94 9279 0007 0035 4044 2000 0010
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne Sołtysów Gminy Widawa - Organizacją Pożytku Publicznego!
13‑01‑2005 13:44:33
Z dniem 19 października 2004r. Stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego.
Cele i zadania Stowarzyszenia są określone w § 4 Statutu.
W związku z powyższym, od podatku za 2004r. będzie można odliczyć wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości 1 proc. podatku należnego (art. 27d ust.1 ust. o pdf). Należy jednak pamiętać, że aby mieć prawo do tego odliczenia wpłaty należy dokonać w terminie od 1 stycznia 2005 r. do dnia złożenia zeznania podatkowego za rok 2004, nie później jednak niż do dnia 30 kwietnia 2005 r.
Uwaga: Należy mieć na uwadze, że nie podlegają odliczeniu od dochodu darowizny przekazane, przez osoby fizyczne na rzecz rad rodziców w szkołach i przedszkolach (publicznych i niepublicznych) na realizowane przez te organy cele oświatowe.
Od podatku można odliczyć wydatki związane z remontem i modernizacją budynku lub lokalu mieszkalnego oraz z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz mieszkaniowy (art. 27a ust. 14 i art. 45 ust. 3a pkt 1 ust. o pdf, w brzmieniu obowiązującym w 2003r.).
Stowarzyszenie zwraca się więc z uprzejmą prośbą do wszystkich chętnych o dokonywanie odliczeń na rzecz organizacji, aby wspomóc jej działania.
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/msword
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/msword
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie
W 2003 roku Stowarzyszenie wzięło udział III edycji programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce
pn. "DZIAŁAJ LOKALNIE". Złożony przez Stowarzyszenie wniosek o dofinansowanie działalności został zaopiniowany pozytywnie i z tego tytułu otrzymano dotację na działalność.
W związku z powyższym, Stowarzyszenie ogłosiło akcję p.n. " NASZA PRZYSZŁOŚĆ W NASZYCH RĘKACH" założeniem której było m.in.:
- zwiększenie społecznej wiedzy i rozbudzenie chęci do dbania o własne
środowisko i najbliższe otoczenie,
- wyrobienie u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności za stan
środowiska naturalnego
W ramach Programu "Działaj Lokalnie III" prowadzono następujące działania:
- rozpropagowano akcję poprzez: zamieszczenie ogłoszeń w prasie lokalnej, na tablicach informacyjnych na terenie całej gminy oraz rozesłano informacje do szkół, placówek kultury, parafii i sołectw, oraz przeprowadzono spotkania mające na celu zachęcenie społeczeństwa do udziału w akcji i uświadomieniu korzyści płynących z niej tak obecnie jak i w przyszłości,
- zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Widawie pokaz przygotowania posiłków z produktów czystych ekologicznie,
- rozpoczęto cykl zajęć w szkołach z zakresu ekologii
- ogłoszono konkurs dla miejscowych szkół na najciekawsze i najbardziej estetyczne zagospodarowanie terenu wokół szkoły,
- rozpropagowano na terenie całej gminy ulotki zachęcające do segregacji odpadów,
- ogłoszono konkursy : na najładniej zagospodarowaną posesję oraz na najbardziej estetyczną miejscowość w gminie,
- wspólnie z miejscowymi parafiami ogłoszono konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną ,
- wykonano torby ekologiczne i rozpropagowano je na terenie placówek handlowych zachęcając klientów i sprzedawców do zastąpienia opakowań z tworzyw sztucznych torbami wykonanymi z produktów naturalnych,
- wśród młodzieży szkolnej z terenu gminy przeprowadzono akcję pn. "Chrońmy nasze lasy i rzeki" mającą na celu usunięcie zanieczyszczeń nagromadzonych po zimie,
- ogłoszono wśród młodzieży szkół z terenu gminy konkurs plastyczny pn. " Naturalne - najpiękniejsze",
- zorganizowano wycieczki: do ogrodu botanicznego dla dzieci i młodzieży biorących czynny udział w zajęciach prowadzonych przez edukacyjną świetlicę ekologiczną, oraz wycieczkę do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego w których wzięły udział dzieci klas IV-VI SP Widawa, uczestniczące w zajęciach z edukacji ekologicznej.
- w dniu 12 maja 2004r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach w której wzięło udział 36 sołtysów z terenu gminy Widawa.
- doposażono edukacyjną świetlicę ekologiczną przy Gminnym Ośrodku Kultury w sprzęt komputerowy,
- dla rolników z terenu gminy zorganizowano prelekcję nt. zasadności prowadzenia upraw ekologicznych oraz korzyściach płynących z uprawy ziół połączoną z wizytą gospodarstwie P. S. Grzegorczyka - plantatora ziół,
- zorganizowano dla grupy rolników prelekcję nt. korzyści i możliwości pozyskania środków na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków.
Na pamiątkę prowadzonej akcji posadzono 50 drzew: przy ulicy Leśnej w Widawie, na terenie Przedszkola w Widawie i Szkoły Podstawowej w Restarzewie Cmentarnym.
Podsumowując akcję, Stowarzyszenie liczy na to, iż pewne podjęte działania jak np. konkursy: na najładniej zagospodarowaną zagrodę, najbardziej estetyczną miejscowość w gminie czy konkursu dla szkół na najciekawsze i najbardziej estetyczne zagospodarowanie terenu wokół szkoły, staną się tradycją na terenie naszej gminy a troska o środowisko naturalne będzie zauważalna w wielu dziedzinach życia.
W trakcie realizacji projektu współpracowano z Redakcją Dziennika Łódzkiego "Wiadomości Dnia" oraz tygodnika "NAD WARTA" na łamach których przez cały czas trwania akcji zamieszczane były wzmianki o realizowanych działaniach. Telewizja Regionalna nadała relację z obchodów Niedzieli Palmowej zwracając jednocześnie uwagę na fakt uczestniczenia sołtysów w III edycji Programu "DZIAŁAJ LOKALNIE".
Łącznie w akcji wzięło udział ok. 3 000 osób z terenu Gminy Widawa.
Członkowie Stowarzyszenia przez cały rok czynnie uczestniczyli w życiu społecznym
i kulturalnym gminy biorąc udział w zebraniach, sesjach Rady Gminy , spotkaniach okolicznościowych m.in. byli współorganizatorami samorządowego spotkania wigilijnego.
Corocznie w miesiącu maju sołtysi biorą udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sołtysów i środowisk Wiejskich do Lichenia.
Ponadto na zaproszenie szefów Kancelarii Prezydenta i Premiera, sołtysi oraz przedstawiciele władz samorządowych, wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami rządu i parlamentu oraz zwiedzili gmach Sejmu i Pałac Prezydencki.
W ramach podnoszenia wiedzy rolniczej, organizowane są wyjazdy na Targi POLAGRA do Poznania.
Członkowie Stowarzyszenia z ofiarnie i z dużym zaangażowaniem organizują pomoc osobom dotkniętymi klęskami żywiołowymi.
Informacja wytworzona przez:
annakrzesniak , w dniu: 13‑01‑2005 13:57:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Paweł Sztoch
email: pasz@finn.pl tel.:(042) 684-98-91 , w dniu: 13‑01‑2005 13:57:00
Data ostatniej aktualizacji:
09‑11‑2015 12:11:25
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie