Wiadomości o gminie
Wiadomości o gminie, statystyki i dane liczbowe.
CHARAKTER GMINY G mina Widawa ma charakter typowo rolniczy. Lasy i grunty leśne to 19,6 % powierzchni gminy, przy czym dominują lasy iglaste, szczególnie sosnowe, słynące z obfitości grzybów, co przyciąga ogromne rzesze grzybiarzy z pobliskich miast i miasteczek.
W Widawie działa Wspólnota Gruntowa, powstała w XIX wieku, ok. roku 1887, w okresie uwłaszczenia chłopów. Swą działalność tak naprawdę rozpoczęła dopiero w II Rzeczypospolitej po odzyskaniu niepodległości i z dobrymi skutkami działa do dziś. Wspólnota skupia wokół siebie ok. 220 udziałowców. Zarządza nią 8-osobowy Zarząd, wybierany na Walnym Zgromadzeniu Udziałowców, a jego prace nadzoruje Komisja Rewizyjna.
Własnością Wspólnoty jest ok. 286 ha ziemi w całości obsadzonej lasem. Nasadzenia dokonano w latach 1989/93, obsadzając wtedy nieużytki na powierzchni ok. 70 ha. W 1992 roku w wyniku groźnego pożaru, spaleniu uległo ok. 50 ha lasu należącego do Wspólnoty, na którym obecnie już dokonano nasadzeń. Gospodarka w lasach polega na pozyskiwaniu drewna i sprzedawaniu go udziałowcom i mieszkańcom Widawy. Z uzyskanych w ten sposób funduszy Wspólnota wspiera szkołę, przedszkole i OSP w Widawie oraz udziela pomocy osobom które poniosły straty w wyniku klęsk żywiołowych.
Do większych rzek przepływających przez gminę należą: Widawka i Nieciecz, zaś zachodnią granicę gminy stanowi rzeka Warta. Ponadto na terenie gminy swój bieg mają: rzeka Grabia w swym ujściowym odcinku do Widawki, oraz Chrząstawka.
Gmina Widawa ma charakter rolniczy z przewagą gospodarstw tradycyjnych. Użytki rolne zajmują tu 71,3 % ogólnej powierzchni gminy. Rolnicy specjalizują się głównie w uprawie zbóż, ziemniaków, kukurydzy i ziół, zaś w hodowli dominuje głównie hodowla bydła z nastawieniem na produkcję mleka, chów bydła mięsnego i trzody chlewnej. Produkcja mleka zagospodarowywana jest przez spółdzielnie mleczarskie w Łasku, Szczercowie i Radomsku.Średnia wielkość gospodarstwa wynosi 6,3 ha.
Warunki klimatyczne ze względu na płaską, równinną rzeźbę terenu, dla rolnictwa określa się jako korzystne. Niekorzystnym natomiast czynnikiem dla rozwoju rolnictwa jest stosunkowo niska jakość gleb, w przeważającej części są to gleby IV, V i VI klasy. Jednym z elementów krajobrazu są też sady, głównie jabłoniowe.
Infrastruktura techniczna Z aopatrzenie w wodę na terenie gminy Widawa odbywa się z wodociągów wiejskich eksploatowanych przez Urząd Gminy. Ich łączna długość to 130 km, a korzysta z nich 30 miejscowości. Woda płynąca w wodociągach jest uzdatniana przez 4 stacje uzdatniania.
Pozostała część gminy zaopatruje się z lokalnych ujęć wody na terenie gospodarstw wiejskich.
Miejscowość Widawa skanalizowana jest w systemie kanalizacji rozdzielczej, obejmującej 90 % odbiorców wody. Długość sieci kanalizacji sanitarnej wynosi 10,8 km. Posiada wybudowaną w 2000 roku mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków gwarantującą przy optymalnym zużyciu energii usuwanie ładunków zanieczyszczeń w tym związków azotu i fosforu. Przepustowość oczyszczalni wynosi przy maksymalnym dobowym strumieniu 399,2 m3 /dobę, RLM =340. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy środków PHARE, WFOŚ i GW w Łodzi oraz budżetu państwa.
Ponadto na terenie gminy istnieje oczyszczalnia ścieków we wsi Ligota o maksymalnym strumieniu dobowym wynoszącym 28,8m3/dobę, RLM=27. Wybudowano ją dzięki dużemu wsparciu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Do końca marca 2003 roku na terenie gminy istniało gminne składowisko odpadów w Chrustach. Od 1 kwietnia 2003 roku zbiórką odpadów z terenu całej gminy zajmują się wyspecjalizowane w tym firmy. W sześciu punktach na terenie gminy rozmieszczone są wysepki ekologiczne gdzie prowadzi się selektywną zbiórkę odpadów.
Gmina posiada nowoczesną sieć telekomunikacyjną zapewniającą mieszkańcom dobrej jakości łączność realizowaną przy pomocy automatycznej centrali.
Na terenie gminy znajduje się 88 km dróg gminnych których zmodernizowano dotychczas ok. 24 km, drogi dojazdowe do pól to ok. 93 km, zmodernizowanych jest ok. 17 km.
Bezpieczeństwo w gminie zapewnia Komisariat Policji obejmujący swym zasięgiem obszar gmin Widawa i Sędziejowice, pełniący służbę 24h/dobę.
Ochronę przeciwpożarową w gminie zapewnia 8 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z czego siedem to jednostki typu S-1, jedna jednostka typu S-2. Trzy spośród nich: Widawa, Brzyków i Chociw włączone są do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Wszystkie jednostki wyposażone są w sprzęt przeznaczony do celów gaśniczych, Widawa i Brzyków posiadają ponadto samochód wyposażony w sprzęt do ratownictwa technicznego. Przy jednostce OSP w Widawie działa 29 osobowa orkiestra strażacka.
Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Widawie jest obecnie Pan Włodzimierz Konieczny, zaś Komendantem Gminnym - Pan Wojciech Woźniak.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Widawie jest najstarszą w gminie, bowiem utworzona została w 1904 roku. Inicjatywa jej powstania zrodziła się na skutek żywej wciąż pamięci o strasznym pożarze z 1856 roku, jak również świadomości, że rozwojowi miasta towarzyszy jednocześnie wzrost zagrożenia pożarowego. Inicjatorem przedsięwzięcia był wówczas ks. Feliks Mikulski - wspaniały człowiek, wielki społecznik, który przez okres swego 13-letniego duszpasterstwa w Widawie (1895-1908) uczynił tak dla samej Widawy jak i jej mieszkańców wiele dobrego.
W roku 2002 rozpoczęto prace nad opracowaniem Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Widawa.
Zamierzeniem władz jest dalsza modernizacja dróg, rozwój sieci wodociągów, inwestycje w zakresie oświaty i ochrony środowiska, wspieranie kultury, sportu i turystyki oraz dalsze wyposażanie w sprzęt jednostek OSP.
Informacja wytworzona przez:
Rafał Brożyna
email: rbrozyna@widawa.pl tel.:43 6721034 fax: 43 6721152 , w dniu: 29‑04‑2003 08:44:00
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Rafał Brożyna tel.:grzegorzzawadzki , w dniu: 29‑04‑2003 08:44:00
Data ostatniej aktualizacji:
23‑08‑2011 08:26:39
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie